To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #85,257 - 4/18/24 7:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,685 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S542 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S542Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,273 - 5/10/24 5:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,681 |
| User: | KW |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY SSD 500GB |
| Test #105,140 - 3/14/25 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 41,679 |
| User: | 100014 |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ayen8 |
| Test #84,865 - 4/14/24 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 41,678 |
| User: | tombe |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 2TB on Pi 5 using Pimoroni nVME HAT PCIe 3 |
| Test #103,109 - 2/5/25 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 41,676 |
| User: | pi5 |
| Brand: | Team MP44 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FPW002T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,451 - 2/27/25 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,664 |
| User: | mike |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Strix 15 GL503GE |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucuial p310 512gb nvme on ubuntu 24.10 OS and device Asus rog gl503ge-es52 |
| Test #99,280 - 12/4/24 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 41,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus And GeekWorm X1001 |
| Test #26,040 - 5/31/20 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU Standard PC (Q35 + ICH9, 2009) |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | a |
| Test #131,046 - 1/29/26 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 41,643 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | NVMe AlphaPro 2280 M.2 SSD |
| Test #84,678 - 4/12/24 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 41,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lsblk |
| Test #99,645 - 12/10/24 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 41,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 2GB SSD on Pi5 using 52Pi POE+ Hat |
| Test #89,986 - 6/26/24 12:35 am | |
|---|---|
| Score: | 41,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Mini on Pi 5 using Official RPI M.2 Hat+ |
| Test #126,432 - 9/5/25 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 41,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 990 PRO 1TB om pi5 |
| Test #82,375 - 3/23/24 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 41,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TS512GMTE400S SSD Pi5 |
| Test #101,876 - 1/15/25 5:20 am | |
|---|---|
| Score: | 41,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Pinedrive SSD94 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Pinedrive SSD94-2563CG-PB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pineberry |
| Test #128,740 - 11/14/25 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #25,516 - 5/25/20 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S5 |
| Board: | Gigabyte A320M-H |
| Device: | AData GAMMIXS5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,056 - 10/22/25 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 41,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro |
| Test #131,038 - 1/29/26 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 41,569 |
| User: | kobalab-6th |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | BIWIN CE930TF1R00-1TB on Pi 5 using M.2 HAT+ compact |
| Test #82,840 - 3/27/24 7:34 am | |
|---|---|
| Score: | 41,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |