To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #81,292 - 3/9/24 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 990 PRO TB on Pi 5 |
| Test #92,533 - 8/9/24 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 41,559 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Emtec X300 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Emtec X300 on Pi 5 using Geekworm X1001 PCIe to M.2 NVMe SSD |
| Test #97,537 - 11/6/24 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 41,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Axe Memory Model AXSN256G on Pi 5 using Pimoroni NVMe base |
| Test #103,232 - 2/6/25 7:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue on Pi5 post gen3 |
| Test #85,702 - 4/23/24 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 41,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI5 NVME |
| Test #69,397 - 4/16/23 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 41,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Lenovo ThinkCentre M910q |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,292 - 1/25/24 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 41,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | MS-7918 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1TB SSD |
| Test #129,714 - 12/19/25 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG6 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Toshiba KXG6AZNV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba XG6 |
| Test #126,592 - 9/8/25 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,531 |
| User: | ddz |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 870evo |
| Test #105,835 - 3/29/25 10:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix HFM512GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKHynix |
| Test #127,185 - 9/26/25 9:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,530 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus 500GB on Pi 5 using Waveshare PCIe to M.2 board (C) |
| Test #91,870 - 7/29/24 2:48 am | |
|---|---|
| Score: | 41,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP44S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM5FF3002T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,147 - 3/21/24 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 41,511 |
| User: | Test |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #82,776 - 3/26/24 8:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA EXCERIA G2 SSD-CK500N3G2/N |
| Test #124,220 - 7/3/25 3:02 am | |
|---|---|
| Score: | 41,503 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #126,835 - 9/15/25 3:27 am | |
|---|---|
| Score: | 41,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi5 1TB SSD on M.2 Hat |
| Test #106,375 - 4/14/25 12:42 am | |
|---|---|
| Score: | 41,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Kingston OM3PDP3-ADNVMeKDI256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,419 - 2/9/25 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 41,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN6051TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe 1TB RPI5 Ediloca 1TB 2280SSD |
| Test #105,512 - 3/21/25 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston OM8PDP3256B-AB1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi_hat _nvme |
| Test #87,467 - 5/13/24 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 41,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |