To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #132,293 - 3/12/26 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 41,218 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 SSD on uConsole with CM5 lite 16GB |
| Test #103,653 - 2/13/25 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 256G PCI 2.0 |
| Test #104,737 - 3/5/25 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,813 - 6/6/24 7:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKCD256TFK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PaulSSD |
| Test #95,651 - 10/4/24 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 41,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | MacBook Pro (Retina, 13-inch, Early 2015) |
| Device: | Apple SSDSM0256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #106,171 - 4/9/25 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 41,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,871 - 7/29/24 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 41,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,151 - 10/25/25 3:30 am | |
|---|---|
| Score: | 41,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2210 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDHBA512QFD-1AX1AABHA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #132,137 - 3/6/26 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,174 |
| User: | Grimbart |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPlus250GBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #91,609 - 7/25/24 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 41,172 |
| User: | SeeedStudio |
| Brand: | Foresee XP1000F |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Foresee XP1000F128G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Foresee XP1000F using Seeed Studio M.2 hat at Gen3 for Pi 5 |
| Test #83,322 - 3/31/24 12:42 am | |
|---|---|
| Score: | 41,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia |
| Test #102,089 - 1/18/25 9:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,163 |
| User: | ANA2025 |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPMQD-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,761 - 1/21/26 8:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV3 PCIe 4.0 NVMe M.2 |
| Test #105,230 - 3/16/25 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 41,158 |
| User: | Camgangrel |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PCIe=3G NVMe |
| Test #98,973 - 11/28/24 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,158 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC711 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC711NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HFS512GDE9X080N SK Hynix PC711 512GB Pcie 3.0 X4 TLC |
| Test #77,349 - 1/11/24 6:03 am | |
|---|---|
| Score: | 41,155 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | AData Legend 700 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND700 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA Legend 700 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #93,250 - 8/21/24 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orange pi 5 ubuntu |
| Test #87,076 - 5/8/24 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,138 |
| User: | test |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #127,830 - 10/14/25 8:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 with m2 Hat+ |
| Test #91,038 - 7/16/24 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 41,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711HFM256GD3JX013N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | skhynix |