To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #125,930 - 8/21/25 6:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,793 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black 1TB nVME Pi 5 official M.2 Hat |
| Test #81,881 - 3/18/24 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS2230 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS22301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,426 - 2/9/25 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,790 |
| User: | remi |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | rpi5 nvme M2 |
| Test #95,613 - 10/3/24 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SurfaceSSD |
| Test #102,216 - 1/21/25 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,771 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim Vi3000InternalPCIeNVMeM.2SSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,066 - 6/10/24 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,766 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro on Pi 5 using Argon NVME case |
| Test #130,795 - 1/22/26 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,756 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD Freenove FNK0098K |
| Test #101,008 - 1/2/25 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 40,755 |
| User: | zorakitest |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,992 - 10/28/24 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 40,753 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,788 - 10/13/25 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,752 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN5000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5000500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 ssd 5oogb |
| Test #106,323 - 4/12/25 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 40,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD770m |
| Test #86,614 - 5/3/24 11:51 am | |
|---|---|
| Score: | 40,741 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvmeRun |
| Test #127,926 - 10/17/25 9:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | inland tn325 |
| Test #98,227 - 11/16/24 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 40,728 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Evo using PCI Connector |
| Test #100,606 - 12/27/24 9:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,724 |
| User: | deadsmiley |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 2TB - PCIe Gen3 |
| Test #82,347 - 3/23/24 3:33 am | |
|---|---|
| Score: | 40,719 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision Future |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-FUTURE1024G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Nvme1TB on Pi 5 |
| Test #86,148 - 4/27/24 10:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,713 |
| User: | PNY |
| Brand: | PNY CS2230 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS22302TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,184 - 8/3/24 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 40,711 |
| User: | NGruia |
| Brand: | Mushkin Vortex-LX |
| Board: | ProBook 450 G5 |
| Device: | Mushkin MKNSSDVL2TB-D8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Mushin Tempest 2 TB |
| Test #87,945 - 5/27/24 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 40,710 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #23,253 - 5/5/20 5:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,710 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware Virtualdisk |
| Class: | Virtual |