To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #106,305 - 4/11/25 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingSpec NT-1282280 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | KingSpec SSD 128Gb on Pi4 |
| Test #45,729 - 5/18/21 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 9,736 |
| User: | DankDumbledore |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AData XPG SX8200 Pro |
| Test #52,896 - 11/21/21 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 9,733 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,959 - 4/2/25 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,733 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #56,876 - 2/15/22 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 9,730 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,488 - 6/16/24 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,730 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | First run on pi4 Raspbian booted on Kingston NV2 1TB using X876 |
| Test #11,143 - 3/1/20 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,730 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot P200256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot SSD |
| Test #95,515 - 10/1/24 8:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,728 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #81,605 - 3/15/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 9,727 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU700 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU700 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,735 - 6/9/20 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,429 - 6/13/22 10:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,726 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #64,048 - 11/8/22 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 9,725 |
| User: | MrCoffeeNerves |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #57,738 - 3/10/22 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 9,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #24,971 - 5/20/20 5:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD |
| Test #79,371 - 2/12/24 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,721 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OWC Envoy Pro Mini |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | OWC EnvoyPromini |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PI400 USB Stick |
| Test #79,400 - 2/13/24 1:12 am | |
|---|---|
| Score: | 9,721 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Elecom ESD-EPK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Elecom ESD-EPK |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #95,867 - 10/9/24 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 9,721 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U128G1002 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Cytron MakerDisk |
| Test #92,798 - 8/13/24 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,719 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2discos |
| Test #81,527 - 3/13/24 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 9,718 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | By YOKO Cable |
| Test #97,220 - 10/31/24 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZNLN256HAJQ-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SATA SSD |