To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #43,664 - 4/10/21 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 9,700 |
| User: | Koguma |
| Brand: | Geekworm X872 Pi NVMe Expansion Board |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Geekworm X872NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA XPG SSD SX8100 M.2 2280 XPG Gaming 512GB PCIe NVME using X872 adapter |
| Test #94,317 - 9/10/24 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pishop.us SATA to USB adapter |
| Test #62,712 - 9/13/22 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 on Pi4B 4GB w/ ORICO NVMe Enclosure |
| Test #52,173 - 11/5/21 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,694 |
| User: | Infidel |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZ7LN256HCHP-000L7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,425 - 1/1/23 9:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,690 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Apacer AS2280P2240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,594 - 1/17/26 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 9,686 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #79,328 - 2/11/24 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | JMicron USB to NVMe adaptor Wd Blue 500GB |
| Test #53,230 - 11/28/21 6:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,679 |
| User: | VLT |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | HP Chromebook 14 Falco |
| Device: | LITEON LSS-16L6G-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | LITE-ON IT LSS-16L6G-HP |
| Test #46,070 - 5/25/21 8:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SSD 500GB on Pi4 using StarTech SATA to USB 3.1 adapter - overclocked to 2000MHz |
| Test #67,271 - 2/15/23 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,677 |
| User: | Dominic Raspberry Pi 4b - WD Black 770 |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Black 770 |
| Test #79,226 - 2/9/24 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 9,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #131,437 - 2/12/26 12:46 am | |
|---|---|
| Score: | 9,671 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #104,357 - 2/25/25 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,671 |
| User: | EricLEdberg |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ELERPI4: RPI 4, 8G, USB Inland 256GB |
| Test #13,494 - 3/23/20 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 9,671 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,904 - 1/23/22 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,670 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #106,856 - 4/25/25 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,669 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | NVNE |
| Test #97,068 - 10/29/24 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CVB M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSSTC CVB-8D128-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 SSTC SSD Argon ONE |
| Test #89,480 - 6/16/24 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 9,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,574 - 12/15/25 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 9,667 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #87,628 - 5/15/24 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 9,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A1000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA1000M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |