To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #55,927 - 1/24/22 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 9,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RasPi with SSD Samsung860 on USB3 |
| Test #57,027 - 2/18/22 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 9,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk ExtremePro55AF |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Test |
| Test #16,033 - 4/9/20 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,557 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ugreen M2 SSD Case NVME Enclosure M.2 to USB Type C 3.1 SSD Adapter for NVME PCIE |
| Test #79,484 - 2/14/24 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 9,555 |
| User: | flyingk |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Fikwot FN203512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon one m2 |
| Test #58,805 - 4/12/22 1:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,554 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,894 - 2/15/22 10:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi4B with external NVMe M.2 SSD |
| Test #23,891 - 5/10/20 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 9,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,923 - 2/4/24 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 9,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSDPM8712.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD PM871 128GB - RPI 5 8GB USB SATA Adapter |
| Test #28,362 - 6/30/20 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,551 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #50,962 - 10/4/21 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 9,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #102,648 - 1/28/25 9:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #22,711 - 5/3/20 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #132,646 - 3/31/26 1:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung on Sabrent 3.1 usb |
| Test #130,527 - 1/15/26 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on Pi 4 |
| Test #46,342 - 6/4/21 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 2200 clock speed Samsung T5 |
| Test #1,103 - 8/1/19 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,540 |
| User: | noox |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicronUSBtoPCIEBridge |
| Class: | USB Flash |
| Test #98,631 - 11/23/24 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 9,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 boot SSD |
| Test #2,840 - 10/7/19 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 9,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #105,513 - 3/21/25 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team AX2 Series |
| Board: | SG41 |
| Device: | Team T253512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Q9650 |
| Test #81,160 - 3/6/24 10:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,536 |
| User: | glowingburrito |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Evo in UGREEN 2.5 Hard Drive Enclosure USB C 3.1 Gen 2 to SATA III |