To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #60,656 - 6/24/22 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 9,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC313 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix HFS256G39MND-3510A |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SK Hynix model: HFS256G39MND-3510A SSD on Pi 4 using Argon ONE m.2 SATA to USB expansion board |
| Test #65,964 - 1/13/23 7:04 am | |
|---|---|
| Score: | 9,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (00TCV) |
| Board: | Orange Pi 800 |
| Device: | Samsung 00TCV |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | SD Card on Orange Pi 800 |
| Test #127,658 - 10/9/25 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | DataTraveler Max test for GE2I Toulouse |
| Test #6,556 - 1/8/20 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #96,346 - 10/17/24 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 9,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #81,901 - 3/19/24 1:45 am | |
|---|---|
| Score: | 9,484 |
| User: | DJDigitalMan |
| Brand: | AData SP550N M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP550NS38 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | adata-SP550NS38-via-Argon-m.2-usb3-brigge-3 |
| Test #83,810 - 4/4/24 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,484 |
| User: | Viktor |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 250GB |
| Test #14,771 - 4/4/20 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,484 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970 EVO Plus size: 232.89 GiB |
| Test #2,246 - 9/15/19 4:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,484 |
| User: | gph |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston |
| Test #48,122 - 7/22/21 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 9,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | ? |
| Test #1,617 - 8/26/19 3:35 am | |
|---|---|
| Score: | 9,481 |
| User: | aumaype |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA1TB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #59,621 - 5/11/22 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,481 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,264 - 4/3/21 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 9,481 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,031 - 1/3/22 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 9,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adaptor |
| Test #45,658 - 5/16/21 12:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,913 - 1/15/25 11:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #85,807 - 4/24/24 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 9,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SC300BSATA512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SKHynix SC300B 512GB on Rpi 4 |
| Test #59,305 - 4/30/22 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA2000M8250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 250G on Pi 4 |
| Test #76,341 - 12/22/23 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 9,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,649 - 8/28/24 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Orico V100256GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico USB SSD 256 GB |