To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #74,780 - 11/20/23 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,612 |
| User: | Samsung Evo SSD |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo SSD |
| Test #78,124 - 1/23/24 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec P3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingSpec P3-1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #100,779 - 12/30/24 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Advantec SQF 630 Series SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Advantec SQF-S25M4-16G-S9C |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 16gb ssd on usb adapter |
| Test #78,630 - 1/30/24 2:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #62,008 - 8/16/22 7:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,610 |
| User: | jvata |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 860 Evo StarTech sata to usb |
| Test #72,858 - 9/5/23 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung M7 1 tb |
| Test #13,814 - 3/26/20 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,610 |
| User: | HopWorks |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HopWorks RPi4 INTEL SSDPEKKW256G7 |
| Test #14,301 - 3/30/20 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,609 |
| User: | hurricanehrndz |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Dell 128GB SSD Hynix SC311 M.2 2280 SATA on Pi 4 Using Oyen Digital M2S-U3-SL |
| Test #59,799 - 5/19/22 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power A55 SATA3 M.2 256GB using Argon M.2 case |
| Test #9,194 - 2/17/20 6:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Vaseky V800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Vaseky V800/128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asmedia ssd on rpi4 |
| Test #59,888 - 5/25/22 12:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,608 |
| User: | scube |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | adata |
| Test #63,737 - 10/25/22 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1CL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Evo 980 |
| Test #73,569 - 10/7/23 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,607 |
| User: | johnno |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 480GB on cheapy USAP USB3.0 adapter |
| Test #72,240 - 8/10/23 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-SCTAN Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Buffalo SSD-SCTAN |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | buffalo |
| Test #94,529 - 9/13/24 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung model: SSD 860 EVO 500GB size |
| Test #47,226 - 6/29/21 6:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,007 - 2/17/20 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,607 |
| User: | Bogga |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS240G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston UV500 mSATA 240GB with X856 V1.0 mSATA SSD Shield Expansion Board |
| Test #1,938 - 9/6/19 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,606 |
| User: | Javanaut |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO IcyBox IBAC703U3 |
| Test #65,307 - 12/29/22 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,606 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #62,529 - 9/8/22 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,606 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |