To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #76,514 - 12/25/23 11:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kngston NV1 SSD 256GB on Pi 400 using USB 3 |
| Test #69,659 - 4/25/23 6:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #7,651 - 1/26/20 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T3 Portable SSD |
| Test #84,866 - 4/14/24 5:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | tombe |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Intenso TOP 256GB on Pi 4 using Geekworm NASPI v2.0 |
| Test #28,406 - 7/1/20 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ROG Strix Arion with Kingston A2000 250 Gb M.2 |
| Test #14,580 - 4/3/20 1:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,601 |
| User: | soybie |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | m500 on pi4 without usb quirks |
| Test #43,281 - 4/3/21 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,600 |
| User: | Mos |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 SSD on Pi 4 |
| Test #49,952 - 9/5/21 8:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Sabrent USB 3.1 to SATA |
| Test #59,875 - 5/24/22 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd2 |
| Test #66,236 - 1/19/23 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,448 - 4/1/20 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Yes |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | No |
| Test #11,747 - 3/7/20 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #13,203 - 3/21/20 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO on startech sata to usb adapter |
| Test #104,612 - 3/2/25 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | eMMC from steam Deck 64 gb |
| Test #55,040 - 1/3/22 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 400 with a WD Blue SN 550 NVMe SSD on a Sabrent external interface |
| Test #25,252 - 5/23/20 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,921 - 5/26/22 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC MyPassport264F |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD My Passport 264F size: 465.73 GiB on Pi 4 |
| Test #73,190 - 9/20/23 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,998 - 7/8/22 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,598 |
| User: | P4kgstnM.2-Argon |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD with Pi 4 in Argon M.2 Forty |
| Test #58,785 - 4/11/22 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,597 |
| User: | stefbo |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLB512HBJQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970PRO NVMe Orico M2PV-C3 adapter RPi4 |