To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #48,439 - 7/31/21 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,380 - 7/29/21 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #23,170 - 5/5/20 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | waiterKK |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Plextor PX-512M8VC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor 512GB RPI4B clocked to 2GHz |
| Test #80,286 - 2/28/24 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,751 - 4/10/22 4:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | generic on Pi4 |
| Test #64,385 - 11/21/22 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,217 - 12/20/23 2:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA1TB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | 2023_12_20_PI_ESS |
| Test #63,408 - 10/13/22 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,587 |
| User: | virpi |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO |
| Test #52,730 - 11/18/21 8:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,587 |
| User: | mit-ph-pios |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ScanDisk Extreme 500 SSD using USB 3.0 Port RPI 4 |
| Test #81,524 - 3/13/24 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | test |
| Test #77,609 - 1/16/24 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,586 |
| User: | Przemas |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-128-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goodram CX400 128GB on Rpi4B |
| Test #56,670 - 2/10/22 8:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,586 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Buffaro_usb31 |
| Test #44,677 - 5/1/21 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Biwin SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Random nvme with Sabrent USB3 on Pi4B |
| Test #54,092 - 12/16/21 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso Portable SSD Professional 250GB on USB3 |
| Test #43,067 - 3/30/21 9:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,585 |
| User: | UB24 |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix SC311SATA512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | hynix SSD Pi4b UGreenAdapter |
| Test #43,257 - 4/3/21 2:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Poratable SSD (Connected via USB3.0 to USB C single cable) - 250GB |
| Test #59,788 - 5/18/22 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 1TB on Pi 4 using UGREEN USB 3.0 to SATA Adapter UASP |
| Test #70,167 - 5/14/23 10:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-PUTCN Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Buffalo SSD-PUTU3C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | BUFFALO SSD-PUT250U3-BKC |
| Test #40,388 - 2/13/21 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue M.2 2280 External M.2 Case USB3.0 EasyULT Carcasa |
| Test #42,158 - 3/16/21 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Agility 3 SSD 60GB Pi 4B 2G StarTech to USB adapter |