To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #52,001 - 11/1/21 11:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Apacer AS350256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Apacer AS350X 256 GB, i4, Ugreen USB-C 3.1 To 2,5 SATA Hard Drive Enclosure |
| Test #71,540 - 7/16/23 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,523 - 4/20/23 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | PA2LTH |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 240GB on pi400 using Serial ATA USB 3.0 with INITIO Inic3639PN chip |
| Test #64,412 - 11/22/22 5:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Bliksem 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goldenfir Bliksem |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Bliksem H650-240 SSD on Pi 4 using JMicron SATA to USB adapter |
| Test #68,272 - 3/13/23 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Topesel Portable ssd x5pro 60gb on pi 4 using usb 3.0 supplied cable |
| Test #51,072 - 10/8/21 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | mzac |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T4 pi-otv |
| Test #44,044 - 4/17/21 5:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | patatje |
| Brand: | ICY BOX M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ICY BOX IB-1816M-C31 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ADATA XPG SX6000Lite in a ICY BOX M.2 NVMe |
| Test #21,072 - 4/27/20 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120GB SSD on Pi4 4GB using StarTech SATA to USB |
| Test #28,037 - 6/25/20 11:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD 2TB on Pi 4 4GB using Geekworm X829 dual board SATA 2.5 |
| Test #94,219 - 9/9/24 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 500 on Pi 4 using Inateck USB 3.2 Gen 2 (FE2014) |
| Test #96,490 - 10/20/24 2:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,582 - 1/15/22 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,576 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 256GB M2 NVME USB3 Pi4 an pisrvc1 |
| Test #23,906 - 5/10/20 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,576 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston suv400 |
| Test #42,033 - 3/14/21 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX300 275 GB Startech SATA to USB 3.1 on R Pi 400 4 GB Powered USB expander |
| Test #10,440 - 2/25/20 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LDLC F7 3D Plus 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LDLC SSDF7PLUS3DNAND240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | LDLC SSD F7 PLUS 3D NAND 240 GB on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #75,710 - 12/11/23 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH32T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,273 - 3/18/21 8:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #56,086 - 1/29/22 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Ugreen USB3 at RasPi4 with CrucialSSD |
| Test #56,945 - 2/16/22 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | FJB |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 - 2nd test |
| Test #45,502 - 5/13/21 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,574 |
| User: | Jethro Tombs |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU630 SSD on pi 4 using UGREEN USB3-c SATA to USB case |