To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #27,703 - 6/22/20 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #41,164 - 2/28/21 2:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,550 |
| User: | zachsz |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung 1SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo 500 GB M.2-2280 NVME SSD MZ-V7E500BW using TDBT M.2 NVMe SSD Enclosure. Thermal Pad cut to size on controller only |
| Test #67,709 - 2/28/23 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Yucun SH00R1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,751 - 4/29/23 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #9,559 - 2/19/20 12:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test1 |
| Test #46,907 - 6/21/21 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | cool |
| Test #101,467 - 1/9/25 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,403 - 5/3/22 4:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,548 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4-8Gb Pi-Hole |
| Test #22,348 - 5/2/20 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | StartTech SATA to USB Adaper via msata 2 SATA adapter to Crucial 120Gb SSD |
| Test #3,108 - 10/19/19 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,548 |
| User: | Dwamir |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KOOTION Extreme Portable SSD 120GB USB30 |
| Test #60,090 - 6/1/22 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,547 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4-OC-Argon1 |
| Test #61,282 - 7/20/22 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,547 |
| User: | EmiLG |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU650NS38 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU650 SSD on Pi 4 |
| Test #102,980 - 2/2/25 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,547 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,918 - 12/13/21 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,547 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G7L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Intel NVME SSD Anker USB 3 |
| Test #54,629 - 12/26/21 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,547 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS480G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #52,845 - 11/20/21 2:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,547 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,704 - 5/17/21 1:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW240A4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SD |
| Test #61,577 - 8/1/22 12:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent EC-SNVE |
| Test #75,152 - 11/28/23 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS10301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME |
| Test #62,689 - 9/13/22 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,546 |
| User: | Capu |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |