To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #7,279 - 1/20/20 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,546 |
| User: | engeen |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Corsair Voyager GTX 256GB on Pi 4 USB3 |
| Test #67,215 - 2/14/23 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung ssd 2tb intern using usb3sat3cb |
| Test #62,953 - 9/23/22 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland 256GB, Inland adapter |
| Test #59,387 - 5/3/22 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,545 |
| User: | t4 |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate USB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #47,617 - 7/10/21 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SVP200S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD NOW 60GB |
| Test #55,789 - 1/20/22 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,695 - 8/30/21 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S371920G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,402 - 9/30/23 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec NT-256 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ls -l |
| Test #126,058 - 8/25/25 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #11,601 - 3/6/20 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec NE0256 2280 on Pi 4 using SSK SHE-C325 (JMicron) External Enclosure |
| Test #40,982 - 2/24/21 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2CW120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 120GB SSD via USB3toSATA on RPi4 |
| Test #25,068 - 5/21/20 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd test |
| Test #59,724 - 5/15/22 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | asdf |
| Test #60,097 - 6/1/22 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 SSD 500GB using ICY BOX M.2 SSD NVMe Enclosure USB-C and SABRENT 4 Port powered USB 3.0 HUB |
| Test #53,692 - 12/9/21 12:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi400 |
| Test #56,413 - 2/5/22 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,542 |
| User: | Syn |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue 500GB Sata M.2 - Argon One M.2 - 4B 8GB |
| Test #59,430 - 5/4/22 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 256GG SSD |
| Test #17,693 - 4/13/20 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VisionTek USB Pocket SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | VisionTek SSDUSB3.0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | VisionTek 120GB USB on Pi 4 |
| Test #11,854 - 3/8/20 12:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,541 |
| User: | Kingo71 |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix SC300M.22280256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ADWITS SSD USB3 Adapter on Pi4 |
| Test #46,570 - 6/10/21 10:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |