To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #48,311 - 7/26/21 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 1 TB on Pi 4B 8GB RAM using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #43,175 - 4/1/21 6:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,540 |
| User: | thelevti |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #16,428 - 4/10/20 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ExpansionSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Seagate SSD 1 TB |
| Test #41,834 - 3/11/21 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,540 |
| User: | ManuRPI |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspsung4 |
| Test #3,310 - 10/27/19 4:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 960 EVO Pi |
| Test #73,661 - 10/10/23 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #63,919 - 11/2/22 7:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,539 |
| User: | MrCoffeeNerves |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #8,903 - 2/16/20 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #7,910 - 2/1/20 1:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Agility SSD |
| Test #47,473 - 7/6/21 12:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,539 |
| User: | berkedel |
| Brand: | V-GeN M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | V-GeN V-GEN06SM21NTC256G3X4MT |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD NVME M.2 256GB Hyper Vgen 256GB V-Gen M2 on Pi4 using ORICO M.2 NVMe SSD Enclosure |
| Test #57,329 - 2/24/22 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #44,665 - 4/30/21 7:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,539 |
| User: | thelevti |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 3D SSD NAND 500 GB 2.5 |
| Test #53,894 - 12/13/21 7:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme 1TB SSD Portable on Pi4 |
| Test #40,972 - 2/24/21 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,539 |
| User: | jl |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900250GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 250GB SSD on Pi 4 using Geekworm X825 V1.3 USB3.0 SSD expansion board |
| Test #16,082 - 4/9/20 3:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,538 |
| User: | Azrael |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Geekworm X825 USB3.0 on Pi4 |
| Test #46,232 - 5/31/21 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | realtek nvm usb enclosure 9210 |
| Test #53,144 - 11/27/21 4:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 500GB MicroTec |
| Test #55,991 - 1/26/22 7:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | m2 |
| Test #69,747 - 4/28/23 8:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,538 |
| User: | source1 |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RPI 4B 4gb RPIOS 32bit with Argonone Case w/NVME (not SATA) expansion board w/Samsung 980 SSD 256GB |
| Test #72,068 - 8/6/23 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |