To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #63,169 - 10/3/22 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | old crucial ssd |
| Test #66,208 - 1/18/23 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S3500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BB480G7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,209 - 8/25/22 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial P2 CT250P2SSD8 NVMe on Pi 4 using Argon 40 NVMe to USB board |
| Test #56,124 - 1/30/22 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S5 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData GAMMIXS5V900 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | XPG Gammix S5 on Pi 4b using Plugable |
| Test #52,129 - 11/4/21 6:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #86,170 - 4/28/24 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #97,275 - 11/1/24 7:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,511 - 1/25/23 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 UGreen Adapter |
| Test #10,424 - 2/25/20 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #4,604 - 12/3/19 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,535 |
| User: | manT |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120GB |
| Test #9,735 - 2/20/20 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI4 test bench |
| Test #43,240 - 4/2/21 9:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,535 |
| User: | Gbroes |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,252 - 2/3/22 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,535 |
| User: | sjpdevices |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial MX500 m.2 in Argon m.2 PI 4B 8GB |
| Test #55,396 - 1/11/22 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,535 |
| User: | Mart.Dae |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650NS38 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | adata su650 m.2 sata by argon m.2 enclousure |
| Test #52,630 - 11/16/21 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,534 |
| User: | tedclon |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #49,787 - 9/1/21 10:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 |
| Test #50,731 - 9/28/21 2:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | unknown USB adapter 2GHz overclock |
| Test #43,305 - 4/4/21 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD GamerKing M.2 SSD 128GB |
| Test #89,900 - 6/24/24 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ZhiTai SC001 Active M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ZhiTai SC001Active512GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #40,391 - 2/13/21 6:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,533 |
| User: | caseyromkes |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD NVME Blue |