To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #51,202 - 10/12/21 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #69,929 - 5/4/23 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Fanxiang S501256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,971 - 1/4/24 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,532 |
| User: | norm |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZNLN256HCHP-000L7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung PM871 M.2 SATA SSD on Pi 4 using Startech SATA to USB adapter and Sabrent m.2 to 2.5 inch adapter |
| Test #66,872 - 2/4/23 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston SNV2S/1000G via ICY BOX SSD M.2 NVMe |
| Test #69,079 - 4/6/23 2:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,531 |
| User: | StG |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SVP200S3120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4 with Kingston SSDnow 200 |
| Test #25,297 - 5/23/20 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate FastSSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate FastSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | clea |
| Test #13,396 - 3/22/20 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Hausmeister with SSD |
| Test #55,385 - 1/10/22 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | verbatim Vx500 120GB |
| Test #48,117 - 7/22/21 1:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,531 |
| User: | Wester by Minsk |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD Samsung 860 Evo 250GB M.2 sata USB adapter Ugreen |
| Test #57,801 - 3/12/22 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO870 SSD on Pi 4 using Sabrent Sata to USB 3.1, I think |
| Test #43,892 - 4/15/21 2:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,530 |
| User: | pdxguy77 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston a400 ssd on pi4 using inateck sata ro usb3 enclosure |
| Test #44,076 - 4/18/21 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,530 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | seagate barracude ssd |
| Test #56,924 - 2/16/22 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate ST1000LM024HN-M101MBB |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #57,683 - 3/7/22 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,529 |
| User: | Topher |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 500MB |
| Test #21,662 - 4/29/20 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU635 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU635 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,375 - 6/18/20 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,529 |
| User: | nik |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | ii |
| Test #41,472 - 3/6/21 4:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #41,798 - 3/11/21 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,528 |
| User: | kmuller |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung 860 evo 500GB on cable matters prem 10Gbs gen 2 usb c enclosure |
| Test #61,988 - 8/15/22 6:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samasung 840 PRO on Pi 4 using StartTech SATA to USB adapter |
| Test #71,680 - 7/22/23 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB 3.1 adapter |