To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #49,320 - 8/21/21 9:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 1TB on Pi 4 |
| Test #52,543 - 11/14/21 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,509 |
| User: | vi |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD BX250 |
| Test #54,187 - 12/18/21 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,509 |
| User: | Grobmotoriker |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #55,261 - 1/7/22 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,509 |
| User: | snake |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO USB 3.0 |
| Test #27,604 - 6/21/20 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | da |
| Test #71,738 - 7/23/23 1:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OWC Envoy Pro Mini |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OWC EnvoyPro |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | OWC Envoy Mini USB SSD |
| Test #62,503 - 9/7/22 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,509 |
| User: | MrCoffeeNerves |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Pro 256GB on Pi 4 using Inland GDST01 adapter |
| Test #58,521 - 4/1/22 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung t3 / ext4 |
| Test #9,950 - 2/21/20 11:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,156 - 8/17/21 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,508 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Vertabim Vx500 120GB |
| Test #49,765 - 9/1/21 5:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,508 |
| User: | tecumtha |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDiskExtreme 55AE on Pi 4 |
| Test #53,978 - 12/14/21 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SSD Kingston 250 on Pi 4 using usb3 |
| Test #57,239 - 2/22/22 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SamsungT7Rpi4_2G |
| Test #59,941 - 5/27/22 2:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #65,114 - 12/21/22 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sata ssd via usb adapter to pi4 |
| Test #62,159 - 8/23/22 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #92,364 - 8/6/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,507 |
| User: | JCK |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 with t7 (tesla-dash-ssd) |
| Test #79,855 - 2/18/24 9:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZVL2256HCHQ-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #43,513 - 4/7/21 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,506 |
| User: | lordyavin |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | BX500 on Pi4 using StarTech to USB adapter |
| Test #49,521 - 8/26/21 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 1TB SSD on Pi 4 |