To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #79,980 - 2/21/24 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,505 |
| User: | Andy |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Compaq 8510p |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HP 8510p laptop Core2 2Ghz Sata SSD |
| Test #1,905 - 9/5/19 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,942 - 9/5/21 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #43,985 - 4/16/21 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,504 |
| User: | pi |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Hikvision T200N - 128GB |
| Test #44,029 - 4/17/21 9:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,504 |
| User: | pimaniac |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Toshiba Portable SSD X10 120G on Pi 4 8GB |
| Test #49,192 - 8/18/21 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,822 - 6/30/22 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,504 |
| User: | Olaf |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro on Pi 4 using Orico M.2.NVME SSD Enclosure |
| Test #58,771 - 4/11/22 12:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,503 |
| User: | Pi4ssd |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intensio m.2 SATA SSD on Pi4 with Argon ONE adapter |
| Test #10,596 - 2/26/20 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,503 |
| User: | DIGIBYTE |
| Brand: | Corsair Force GT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Corsair ForceGT |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingstone |
| Test #57,796 - 3/12/22 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,503 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Verbatim VI550 S3 128GB SSD on PI4 Inateck SATA to USB |
| Test #80,875 - 3/4/24 7:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,503 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #100,903 - 12/31/24 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,503 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X9 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000X9PROSSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial T5 1TB Raspberry Pi4 USB3 |
| Test #83,208 - 3/30/24 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,531 - 10/17/22 6:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung T7 |
| Test #42,820 - 3/26/21 7:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 120GO + ORICO NGFF M.2 SSD ENCLOURE |
| Test #42,900 - 3/28/21 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,502 |
| User: | Sproessling |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,492 - 12/4/21 6:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS64GMTS800 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 running on a Qnine M.2 Enclosudre 64GB SSD |
| Test #28,434 - 7/1/20 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vertex 2 60GB Pi 4B 4GB using SA |
| Test #40,127 - 2/8/21 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 ngff |
| Test #41,356 - 3/3/21 8:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,502 |
| User: | su1ka |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec External SSD USB3 on Pi 4 |