To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #131,484 - 2/13/26 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,999 - 10/27/23 5:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SM2280S3120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial |
| Test #42,126 - 3/16/21 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,472 |
| User: | intenso |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dfr |
| Test #42,527 - 3/22/21 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870EVO Startech SATA to USB 3.1 on R Pi 400 4GB |
| Test #40,108 - 2/8/21 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Inateck SATA to USB adapter |
| Test #83,398 - 3/31/24 9:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team T-Force Delta RGB Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team T-FORCE480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,088 - 9/9/21 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #56,397 - 2/5/22 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #74,435 - 11/17/23 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,470 |
| User: | jibberboy2000 |
| Brand: | Integral V Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Integral VSeriesSATASSD1TB-1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | integral-1tb-usb3.0-2-sata |
| Test #70,669 - 6/3/23 3:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston XS2000 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston XS2000 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #40,324 - 2/12/21 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 on Pi 4 |
| Test #49,149 - 8/17/21 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,470 |
| User: | unfettered_mind |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial M4-CT256M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Micron M4 256GB SSD on Pi 4 using RSHTECH USB 3.0 to SATA3 enclosure |
| Test #48,404 - 7/30/21 5:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,469 |
| User: | Bollo |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | ASUS Eee PC 1215B |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston model: SUV400S37120G |
| Test #124,061 - 6/28/25 1:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | thanks for warning me this was going to install a bunch of shit, now i have to wipe my drive |
| Test #48,633 - 8/5/21 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | R-Pi 4 4GB RAM inateck USB adapter 128GB Samsung 940 SSD - OC to 2GHz |
| Test #62,585 - 9/9/22 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,468 |
| User: | GzOnE |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,581 - 4/3/22 9:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | CalDigit Tuff Nano Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | CalDigit Tuffnano |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | CalDigit Tuff Nano |
| Test #48,260 - 7/25/21 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | RIITOP LM915 USB to M.2 NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | RIITOP LM915 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus NVME M.2 on Pi4 using RIITOP M2 SSD to USB adapter |
| Test #43,304 - 4/4/21 2:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,467 |
| User: | Lou |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS100T2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 8 server drives software raid 32gb (8x4tb) |
| Test #50,579 - 9/23/21 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,467 |
| User: | Slick2097 |
| Brand: | Samsung CM871a M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSDCM871aM.22280128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung CM871a SSD 128GB M.2 on a Pi 4 8GB using Argon ONE M.2 Case |