To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #40,575 - 2/17/21 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW SATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SunBow 2.5 32GB on Pi4 with Inateck SATA to USB3 adapter |
| Test #44,981 - 5/7/21 1:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,462 |
| User: | Davince |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable v2 500Gb on Pi4 8Gb, active cooling |
| Test #55,702 - 1/18/22 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SVP200S360G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SVP200S360G 60GB SSD |
| Test #11,494 - 3/5/20 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,461 |
| User: | pootle |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial ssd on random cheapo amazon usb3 - sata adapter |
| Test #12,000 - 3/9/20 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP310 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP310 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #127,994 - 10/20/25 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,461 |
| User: | JCK |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | with t7 ssd |
| Test #42,733 - 3/25/21 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,460 |
| User: | Nosnos |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #44,163 - 4/20/21 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,460 |
| User: | Tecnica |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV256TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Tecnica M&CA |
| Test #46,611 - 6/11/21 10:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | abc |
| Test #81,540 - 3/13/24 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,460 |
| User: | jay |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi 4 ssd kingstone a400 startech usb 3.1 |
| Test #72,509 - 8/24/23 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD-Black 1TB SSD on Geekworm Sock |
| Test #62,677 - 9/12/22 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital 3D NAND SSD 500 GB |
| Test #47,815 - 7/14/21 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #47,286 - 7/1/21 7:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | silicone power + orico |
| Test #61,942 - 8/14/22 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,458 |
| User: | Capu |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | k |
| Test #59,486 - 5/7/22 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSDPM8712.57mm256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TEST |
| Test #71,203 - 6/27/23 9:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC GreenM.22280480GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD_Green_480GB_sata_Ugreen |
| Test #73,474 - 10/3/23 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | ssd |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso M.2 SSD on Pi 4B via USB |
| Test #49,402 - 8/23/21 6:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend TS128GMTE110S 128GB nVME m.2 on MOKiN Enclosure to USB3 Pi 4b |
| Test #87,055 - 5/8/24 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |