To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #87,055 - 5/8/24 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #21,951 - 4/30/20 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Goadie |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate BUPSlim |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingdian 120GB SSD in Seagate external USB3.0 caddy |
| Test #2,138 - 9/12/19 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso SSD 256GB |
| Test #42,255 - 3/18/21 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force GT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Corsair ForceGT |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,800 - 11/19/21 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,456 |
| User: | 11to3 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #57,598 - 3/5/22 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,467 - 10/15/22 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T7 SSD 1TB |
| Test #12,714 - 3/16/20 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,456 |
| User: | Gry |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec External SSD 256GB |
| Test #51,261 - 10/14/21 5:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,455 |
| User: | heggink |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi4 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #8,847 - 2/16/20 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,455 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | goldenfir 128gb |
| Test #63,840 - 10/29/22 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,455 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingstone A400 240GB SSD on Pi 4b 2GB using Spektra SATA to USB adapter OS Twister 32 on USB3 Zram activated |
| Test #72,065 - 8/6/23 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,455 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston RBUSC180S3764GJ2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,104 - 6/22/23 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane 32GB Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Intel MEMPEK1W016GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane on Pi400 using Orico NVME to USB adapter |
| Test #71,957 - 8/1/23 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMSA452T-I |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #62,501 - 9/7/22 5:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,454 |
| User: | nibz |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MP510 |
| Test #48,731 - 8/6/21 8:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY 240G SSD on Pi 4 |
| Test #16,344 - 4/10/20 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,432 - 2/14/21 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,454 |
| User: | pjlsh |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro |
| Test #90,654 - 7/7/24 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #89,216 - 6/12/24 10:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G8NVMeINTEL256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | unknown |