To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,426 - 9/4/22 9:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung ssd ts |
| Test #64,541 - 11/27/22 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #7,049 - 1/16/20 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mit extra Adapter von Amazon vom 14.01.2020 |
| Test #52,816 - 11/20/21 1:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,970 - 6/23/21 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | derta |
| Test #48,375 - 7/29/21 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 870EVO |
| Test #58,314 - 3/26/22 9:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,452 |
| User: | 256GB |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | INTENSO M2 |
| Test #11,344 - 3/3/20 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingspec MSATA |
| Test #27,348 - 6/18/20 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,452 |
| User: | rxc |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston model: SV300 on Pi4 |
| Test #6,078 - 1/1/20 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Sandisk |
| Test #125,726 - 8/13/25 1:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP A55 |
| Test #83,162 - 3/29/24 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 on Pi 5 using Orico M2PV-C3 M.2 SSD to USB adapter |
| Test #94,731 - 9/17/24 12:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO SSD on Pi 5 |
| Test #58,916 - 4/15/22 7:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #47,494 - 7/6/21 8:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | aa |
| Test #55,156 - 1/5/22 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1TB SSD OS only |
| Test #53,650 - 12/7/21 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #55,729 - 1/18/22 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #25,812 - 5/28/20 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | focal |
| Test #18,522 - 4/16/20 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | smr-kodi |