To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #75,335 - 12/2/23 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | THU SSDM.2128G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Portable SSD |
| Test #59,451 - 5/5/22 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston M.2 SSD A400 on RPi 4 |
| Test #80,380 - 3/1/24 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #75,701 - 12/11/23 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SSK SATASSD256GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSK 256GB USB 3.2 Gen2 on Pi4 using the USB3 port |
| Test #76,408 - 12/23/23 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rtu RPi |
| Test #65,755 - 1/10/23 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,434 |
| User: | j4k |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T7 on Pi4 |
| Test #18,308 - 4/15/20 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,434 |
| User: | zogzog |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #43,521 - 4/8/21 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,434 |
| User: | billsidea |
| Brand: | PNY CS900 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900M.2250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #44,456 - 4/27/21 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX SH100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SH100S3120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston HyperX |
| Test #58,074 - 3/19/22 6:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4b with Sabrent/Samsung SSD |
| Test #65,509 - 1/4/23 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,433 |
| User: | Cropduster |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso Premium Edition 3823430 Extern SDD Stock FW |
| Test #52,960 - 11/22/21 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,432 |
| User: | neidsch |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst 240GB with Jsaux USB 3.0 on RPI4 8G 1750mhz |
| Test #46,582 - 6/11/21 5:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,797 - 5/3/21 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,431 |
| User: | Stalk |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable SSD 500GB |
| Test #50,280 - 9/14/21 12:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Three Colour Dogfish 128GB Sata M2 SSD on Pi 4 using Argon One M2 case |
| Test #43,599 - 4/9/21 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD Pi 4 |
| Test #76,688 - 12/29/23 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4b 2GB using UGREEN SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #58,536 - 4/1/22 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,430 |
| User: | tk |
| Brand: | Kingston KC600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SKC600MS1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test2a2 |
| Test #22,062 - 5/1/20 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO 1TB NVME on Pi 4 using SSK Aluminum M.2 NVME SSD Enclosure Adapter |
| Test #72,494 - 8/24/23 1:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |