To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #76,964 - 1/4/24 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,429 |
| User: | Mookiedog |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NT-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | KingSpec NT-512 SATA SSD on Pi 5 using SSK SATA to USB adaptor |
| Test #71,235 - 6/30/23 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,781 - 9/16/22 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,428 |
| User: | T3chiT3chie77 |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD980PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro |
| Test #45,102 - 5/8/21 9:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #47,661 - 7/11/21 7:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 2TB SSD on RPI 4B Rev 1.1 using UGREEN USB 3.0 SATA Adapter |
| Test #7,967 - 2/1/20 9:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,428 |
| User: | UglyCat |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX300 525GB 3D NAND SATA 2.5 on Pi 4 using X828 2.5 SATA Storage Board |
| Test #23,850 - 5/9/20 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,427 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 120GB SSD on Pi4 |
| Test #12,197 - 3/11/20 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,427 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | micron |
| Test #16,397 - 4/10/20 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120GB SSD on Pi4 Eluteng USB-Sata |
| Test #64,281 - 11/17/22 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Timetec 35TTM8SSATA-1TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Timtec 35STTM8SSATA-1TB |
| Test #60,608 - 6/21/22 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,426 |
| User: | Lou |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #7,038 - 1/16/20 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT256MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial mx100 on Pi4 4gb overclock using benfei usb adapter |
| Test #42,154 - 3/16/21 8:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,426 |
| User: | R1D2 |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB SSD on Pi 4 using Statrtech SATA to USB |
| Test #42,894 - 3/28/21 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,426 |
| User: | pi |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,608 - 6/11/21 8:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,426 |
| User: | Rolf |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue |
| Test #46,159 - 5/28/21 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,425 |
| User: | rpibench |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS128GMTS830S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transend 128GB M.2 SATA SSD on Pi 4 |
| Test #58,216 - 3/23/22 6:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,425 |
| User: | FDSw |
| Brand: | Crucial X6 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CrucialX6SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial X6 SSD 500GB USB 3.? on Pi 4 4GB |
| Test #53,481 - 12/4/21 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,425 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | NeTac ZSlim 250GB |
| Test #131,054 - 1/29/26 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,425 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MLRASPI4003 128GB SSD generic USB 3.0 case |
| Test #79,968 - 2/21/24 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,425 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |