To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #22,205 - 5/1/20 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #46,670 - 6/13/21 5:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #58,043 - 3/19/22 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZFLV256HCHP-000MV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung M2 USB-C on Raspi 4 |
| Test #75,490 - 12/6/23 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 Plus 500GB M.2 PCIe Gen4 NVMe on Pi 4 using UGREEN M.2 NVMe SSD Enclosure to USB3 adapter |
| Test #78,252 - 1/24/24 8:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Apacer AS2280P4256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sata |
| Test #61,907 - 8/13/22 4:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,423 |
| User: | evanseveneleven |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung portable SSD T7 Red on Pi4Bv1.4 |
| Test #5,068 - 12/11/19 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,444 - 2/6/22 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,423 |
| User: | Pioneer on PI4 |
| Brand: | Pioneer APS-XS03 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Pioneer APS-XS03-240 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pioneer External SSD APS-XS03-240 |
| Test #50,005 - 9/7/21 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900480GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,387 - 4/6/21 2:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,423 |
| User: | jonar |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Aego Rainbow SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #48,964 - 8/12/21 2:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,422 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN550 + Orico adapter |
| Test #49,426 - 8/24/21 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,422 |
| User: | Nicola Sturgeon |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SDSSDH3250G on Pi 4 using Ugreen USB C UASP adapter |
| Test #49,498 - 8/25/21 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,422 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 Startech Sata adapter samung 860 |
| Test #50,812 - 9/29/21 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,422 |
| User: | anden3 |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4B with Samsung 860 EVO. |
| Test #45,164 - 5/10/21 5:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,422 |
| User: | ezbee |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #62,742 - 9/14/22 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,422 |
| User: | Janneman |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi4B-8GB |
| Test #59,070 - 4/21/22 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 3832430 Top Performance interne SSD 128GB M.2 SATA III on Pi 4 using SSK Aluminium USB 3.1 bis M.2 NGFF SSD-Gehuseadapter |
| Test #69,680 - 4/26/23 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,421 |
| User: | JV |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 |
| Test #53,607 - 12/6/21 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power 512GB A55 M.2 SSD SATA III on SSK Aluminum USB 3.1 to M.2 NGFF SSD Enclosure |
| Test #21,244 - 4/28/20 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |