To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #126,857 - 9/15/25 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,732 - 8/6/21 11:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #49,927 - 9/5/21 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #56,622 - 2/9/22 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,088 - 12/16/21 7:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | XrayDisk mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | XrayDisk 60GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #22,354 - 5/2/20 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,897 - 3/13/21 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #58,582 - 4/3/22 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #62,139 - 8/22/22 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on RPI4 using Siitrust USB to SATA adapter |
| Test #61,281 - 7/20/22 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,462 |
| User: | EmilG |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU650NS38 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | AData 240GB SSD on Raspberry Pi 4 |
| Test #71,539 - 7/16/23 5:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme 55AE on Pi 4 usb3 |
| Test #78,527 - 1/28/24 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 870 QVO 2TB |
| Test #40,575 - 2/17/21 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW SATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SunBow 2.5 32GB on Pi4 with Inateck SATA to USB3 adapter |
| Test #44,981 - 5/7/21 1:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,462 |
| User: | Davince |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable v2 500Gb on Pi4 8Gb, active cooling |
| Test #55,702 - 1/18/22 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SVP200S360G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SVP200S360G 60GB SSD |
| Test #11,494 - 3/5/20 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,461 |
| User: | pootle |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial ssd on random cheapo amazon usb3 - sata adapter |
| Test #12,000 - 3/9/20 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP310 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP310 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #127,994 - 10/20/25 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,461 |
| User: | JCK |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | with t7 ssd |
| Test #46,611 - 6/11/21 10:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | abc |
| Test #42,733 - 3/25/21 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,460 |
| User: | Nosnos |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |