To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #44,163 - 4/20/21 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,460 |
| User: | Tecnica |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV256TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Tecnica M&CA |
| Test #81,540 - 3/13/24 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,460 |
| User: | jay |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi 4 ssd kingstone a400 startech usb 3.1 |
| Test #72,509 - 8/24/23 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD-Black 1TB SSD on Geekworm Sock |
| Test #62,677 - 9/12/22 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital 3D NAND SSD 500 GB |
| Test #47,815 - 7/14/21 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #47,286 - 7/1/21 7:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | silicone power + orico |
| Test #61,942 - 8/14/22 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,458 |
| User: | Capu |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | k |
| Test #59,486 - 5/7/22 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSDPM8712.57mm256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TEST |
| Test #71,203 - 6/27/23 9:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC GreenM.22280480GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD_Green_480GB_sata_Ugreen |
| Test #73,474 - 10/3/23 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | ssd |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso M.2 SSD on Pi 4B via USB |
| Test #49,402 - 8/23/21 6:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend TS128GMTE110S 128GB nVME m.2 on MOKiN Enclosure to USB3 Pi 4b |
| Test #87,055 - 5/8/24 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #21,951 - 4/30/20 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Goadie |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate BUPSlim |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingdian 120GB SSD in Seagate external USB3.0 caddy |
| Test #2,138 - 9/12/19 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso SSD 256GB |
| Test #57,598 - 3/5/22 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,800 - 11/19/21 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,456 |
| User: | 11to3 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #63,467 - 10/15/22 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T7 SSD 1TB |
| Test #12,714 - 3/16/20 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,456 |
| User: | Gry |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec External SSD 256GB |
| Test #42,255 - 3/18/21 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force GT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Corsair ForceGT |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,261 - 10/14/21 5:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,455 |
| User: | heggink |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi4 using Sabrent SATA to USB adapter |