To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #50,055 - 9/8/21 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SV300S37A |
| Test #57,866 - 3/14/22 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,384 |
| User: | jemand771 |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial mx500, pi4 |
| Test #56,481 - 2/6/22 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #43,479 - 4/7/21 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | su1ka |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | main |
| Test #14,277 - 3/30/20 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #18,343 - 4/15/20 6:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | Neutron74 |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD840_120GB on Pi-4 with SATA to USB-Adapter |
| Test #11,610 - 3/6/20 8:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Integral SSD 240GB on Pi4 |
| Test #130,874 - 1/24/26 6:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | tuermchenbauer |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 4hb ram ssd trixie on pitop |
| Test #71,392 - 7/7/23 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 240GB on Pi 4 using UGREEN SATA to USB adapter PID 50743 |
| Test #94,299 - 9/10/24 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 240 |
| Test #95,007 - 9/22/24 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #55,403 - 1/11/22 12:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,382 |
| User: | park3y |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Black SN750 SE Series on RPI4 NVME to USB adapter |
| Test #55,759 - 1/19/22 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,382 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO SSD using Unitek SmartLink Manta SATA USB3.1 |
| Test #72,598 - 8/29/23 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,382 |
| User: | kukli31 |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO SATA III 2.5 Zoll SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #61,568 - 8/1/22 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,381 |
| User: | sskaz |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland 256GB SSD on Pi 4 |
| Test #78,879 - 2/3/24 5:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 + NVME + USB3 |
| Test #40,282 - 2/11/21 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 on Pi 4 using StarTech USB3S2SAT3CB adapter |
| Test #54,658 - 12/27/21 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #43,592 - 4/9/21 12:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #44,383 - 4/25/21 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,380 |
| User: | k0nfuse |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |