To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #86,174 - 4/28/24 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,376 |
| User: | savioruz |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Apacer AS350128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | apacer 128gb |
| Test #49,465 - 8/25/21 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,376 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend model: TS120GESD240C |
| Test #55,423 - 1/11/22 6:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,376 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 240GB SSD on StarTech SATA to USB3 |
| Test #46,686 - 6/14/21 3:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,376 |
| User: | MaxT |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #16,540 - 4/10/20 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,376 |
| User: | test |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #23,764 - 5/9/20 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | buffaro |
| Test #72,624 - 8/30/23 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON L8H-256V2G-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | C |
| Test #58,546 - 4/2/22 8:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,375 |
| User: | Cobra2411 |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 P |
| Test #58,019 - 3/18/22 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #98,790 - 11/24/24 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #52,509 - 11/13/21 1:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingdian SSD |
| Test #43,977 - 4/16/21 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston |
| Test #46,902 - 6/21/21 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,374 |
| User: | Altaf3 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | straight adater into USb |
| Test #62,242 - 8/27/22 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso 256 SSD on Pi 4 |
| Test #64,186 - 11/13/22 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,979 - 4/3/23 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspi4 Benchmarktest mit 240GB Kingston SSD |
| Test #63,253 - 10/6/22 11:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ok |
| Test #63,288 - 10/8/22 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS256GMTS400 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #54,775 - 12/29/21 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #42,953 - 3/29/21 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | BUFFALO SSD-PG240U3-B/NL on Pi 4 |