To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #42,784 - 3/26/21 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,444 |
| User: | giannis b |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,029 - 5/30/22 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Portable SSD 3.0 |
| Test #61,979 - 8/15/22 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,444 |
| User: | tompayne |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Startech on USB3 on Inland 128GB SATA SSD |
| Test #73,760 - 10/15/23 2:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #27,359 - 6/18/20 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,443 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Trion 100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ TRION100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,609 - 2/8/22 10:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,443 |
| User: | reza |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870QVO4TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 QVO 4TB on Pi 4, using Startech 3.0 SATA to USB adapter - TRIM Enabled |
| Test #59,078 - 4/21/22 10:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 1TB on Pi 4 using NASPi Case (uas) |
| Test #41,497 - 3/6/21 5:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,442 |
| User: | yyy |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xxx |
| Test #12,843 - 3/17/20 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate BACKUP+ |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #8,607 - 2/14/20 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | my ssd |
| Test #4,846 - 12/7/19 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,441 |
| User: | Dynomutt007 |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW X360GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | run2 |
| Test #3,368 - 10/30/19 3:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mitssd |
| Test #52,585 - 11/15/21 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,440 |
| User: | Dad and Me |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240GB A400 SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #64,105 - 11/10/22 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SSD Pi4 using Sabrent USB to ATA/ATAPI Bridge |
| Test #66,884 - 2/4/23 4:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,440 |
| User: | jdn310 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston 220g |
| Test #73,606 - 10/9/23 1:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 870 |
| Test #61,084 - 7/12/22 7:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,439 |
| User: | jasi |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD with USB3.0 Adapter |
| Test #53,029 - 11/24/21 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #40,119 - 2/8/21 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,439 |
| User: | EBR |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG EVO 860 SSD on Pi 4 8GB using StarTech SATA to USB adapter) |
| Test #25,727 - 5/28/20 5:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,439 |
| User: | SpasilliumNexus |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |