To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #42,953 - 3/29/21 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | BUFFALO SSD-PG240U3-B/NL on Pi 4 |
| Test #52,903 - 11/21/21 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,373 |
| User: | AndyT |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on Pi 4 - Ubuntu 20.10 |
| Test #49,052 - 8/14/21 1:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD T5 on Pi 4 |
| Test #57,635 - 3/6/22 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,372 |
| User: | Sergeant82d |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4/4GB, Overclocked to 2.0 GHz & 750 MHz GPU, Over-Volt=0, Kingston A400 240GB, Geekworm X825 V2.0 adapter/mount |
| Test #27,999 - 6/25/20 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS64GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend 64GB SATA III 6Gb/s MSA370 mSATA Solid State Drive (TS64GMSA370) on stock 4GB RPI4 using mSATA to USB 3.1 Gen2 10GBPS SSD Enclosure Adapter Case with USB Type C Interface |
| Test #72,713 - 9/1/23 8:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 2.5 SSD - UGreen SATA to USB |
| Test #102,067 - 1/18/25 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,739 - 12/9/21 10:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PD60 512G 860 EVO |
| Test #61,197 - 7/16/22 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd Alex |
| Test #70,513 - 5/28/23 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,370 |
| User: | Grogu-fr |
| Brand: | Samsung SM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZVKW512HMJP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | USB adapter NVME on PI 4B |
| Test #72,795 - 9/2/23 11:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,370 |
| User: | toasterstrudel |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #8,465 - 2/11/20 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk X400M.22280128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | welna |
| Test #13,744 - 3/26/20 8:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 850 EVO 250G on Pi 4 using AXAGON USB to SATA adapter ( JMS567 SATA 6Gb/s bridge ) |
| Test #40,725 - 2/19/21 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,370 |
| User: | Dr3wZ1LL@ |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO on Pi 4 using Argon One V1 Case and M.2 Expansion Board |
| Test #41,942 - 3/13/21 6:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,369 |
| User: | R2D2 |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SamsungEVO |
| Test #79,619 - 2/15/24 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,368 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingwin M.2 NGFF NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingwin NVMe |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #2,347 - 9/18/19 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,368 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO |
| Test #59,284 - 4/30/22 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,790 - 3/2/23 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,367 |
| User: | TVT |
| Brand: | AData SU750 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU750 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SU 750 on pi 4 using Baseus USB C 3.1 |
| Test #74,922 - 11/24/23 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |