To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #16,210 - 4/10/20 12:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS240G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #41,439 - 3/5/21 6:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,438 |
| User: | zaza |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | zaza |
| Test #56,512 - 2/7/22 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD20EARX-00PASB0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #57,668 - 3/7/22 12:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate FireCuda 520 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate FireCuda520SSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Seagate Firecuda 520 on UGREEN NVME ADAPTER |
| Test #51,652 - 10/25/21 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,795 - 1/20/22 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,438 |
| User: | rutgercjonaker |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO SSD on PI4 using UGREEN 2.5 SATA to USB-C 3.1 Protect What You Love Case* |
| Test #77,216 - 1/8/24 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | raspi4 |
| Test #59,009 - 4/20/22 9:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,437 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,828 - 9/4/23 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,437 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS256GMTS400 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | KingDian model: TS256GMT msata drive USB RPi4b rev. 1.2 |
| Test #47,464 - 7/6/21 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,437 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | akitio 500gb samsung ssd |
| Test #52,407 - 11/11/21 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,437 |
| User: | xsf |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240Go CT240BX500SSD1 on Pi 4 / StarTech SATA to USB adapter |
| Test #45,678 - 5/16/21 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,437 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3PLus-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi 4 8Gb with KingSpec 120Gb SSD (USB3) |
| Test #43,031 - 3/30/21 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung t7 ssd on pi 4 |
| Test #75,335 - 12/2/23 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | THU SSDM.2128G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Portable SSD |
| Test #59,451 - 5/5/22 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston M.2 SSD A400 on RPi 4 |
| Test #80,380 - 3/1/24 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #75,701 - 12/11/23 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SSK SATASSD256GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSK 256GB USB 3.2 Gen2 on Pi4 using the USB3 port |
| Test #76,408 - 12/23/23 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rtu RPi |
| Test #65,755 - 1/10/23 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,434 |
| User: | j4k |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T7 on Pi4 |
| Test #18,308 - 4/15/20 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,434 |
| User: | zogzog |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |