To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #75,671 - 12/10/23 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #2,866 - 10/8/19 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 Transcend CM80S |
| Test #57,725 - 3/9/22 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 using A-Data SD600Q internals with Startech adapter directly connected, kernel 5.10.92-v7l+ |
| Test #55,733 - 1/19/22 3:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Agility SSD on Pi 4 using Koolink HDSUB2U3 SATA to USB3 case (Initio 3639S) |
| Test #76,107 - 12/18/23 11:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | x.txt |
| Test #61,278 - 7/20/22 2:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,365 |
| User: | ML |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | base 22.04 |
| Test #40,590 - 2/17/21 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,365 |
| User: | Schlaefer88 |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Naja |
| Test #12,334 - 3/12/20 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Axis500 |
| Test #59,406 - 5/3/22 10:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,584 - 8/4/21 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT128G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asd |
| Test #57,978 - 3/17/22 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test |
| Test #44,559 - 4/28/21 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,364 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980Pro NVMe 500GB+Type C enclosure on RPI 4B/8GB |
| Test #42,844 - 3/27/21 5:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,364 |
| User: | raspida |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | raspida UbuntuMATE ssd test |
| Test #71,490 - 7/13/23 3:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-512 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #131,425 - 2/11/26 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THNSFJ M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Toshiba THNSFJ256GDNUA |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Cannot rememeber model SSD on Pi 4 using Argon One M.2 SATA to USB 3 |
| Test #14,884 - 4/5/20 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,362 |
| User: | rct |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #53,902 - 12/13/21 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,105 - 9/9/21 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,796 - 5/3/21 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT128G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asd |
| Test #59,891 - 5/25/22 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi-ssd |