To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #67,384 - 2/18/23 6:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 860 Evo via USB on Pi 4 |
| Test #60,290 - 6/10/22 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,360 |
| User: | AritzCP |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspbian 64 bits second |
| Test #9,776 - 2/20/20 4:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vertex 3 Series |
| Test #79,748 - 2/17/24 2:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData AXNS381E |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData AXNS381E-256GM-B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #92,639 - 8/10/24 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend128GB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | usb stick |
| Test #85,236 - 4/18/24 4:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #95,118 - 9/25/24 1:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,880 - 9/4/21 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro 2TB on Pi 4 |
| Test #73,039 - 9/14/23 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTU3A |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #64,611 - 11/29/22 5:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT2000X8SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #98,488 - 11/20/24 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,970 - 6/13/20 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,358 |
| User: | PKGC |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Integral 240GB SSD USB 3 Sata |
| Test #40,112 - 2/8/21 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Toshiba 120gb ssd |
| Test #43,193 - 4/1/21 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ZOZT G3000 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ZOZT G3000240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd zol |
| Test #43,751 - 4/11/21 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,358 |
| User: | tttemppu |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN750 250G SSD on Pi 4 using Fuj:tech USB-C 3.1 Gen 2 Adapter |
| Test #47,334 - 7/3/21 1:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital Blue SATA M.2 2280 3D NAND on Pi 4 installed in Argon case. |
| Test #52,564 - 11/15/21 8:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #56,386 - 2/5/22 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,999 - 3/5/24 10:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix SC300BSATA512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SK/Hynix 512GB on Rpi 4 |
| Test #72,031 - 8/5/23 12:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG25 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD in SATA to USB enclosure |