To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #7,104 - 1/17/20 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD StarTech USB Adapter |
| Test #49,231 - 8/20/21 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,356 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 530 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSCKJF180A5SATA180GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #14,618 - 4/3/20 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,356 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung CM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7LF192HCGS-000L1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Cheap Samsung SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #23,934 - 5/10/20 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #25,918 - 5/30/20 3:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingspec m2 ssd |
| Test #55,926 - 1/24/22 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q1 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ1SSDZA960CV10001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 20220124_1 |
| Test #46,397 - 6/5/21 7:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,355 |
| User: | AndyCMK |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDHII240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SandDisk SSD, Pimorini SATA USB Adaptor, Pi4 |
| Test #44,781 - 5/3/21 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,354 |
| User: | Stalk |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA 512GB on RPi 4B/8GB (not oveclocking) |
| Test #56,730 - 2/12/22 3:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T1R0B-68A4Z0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital model: WDS100T1R0B-68A4Z0 size: 931.51 GiB on PI 4 ARGON one M2 |
| Test #58,547 - 4/2/22 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Professional 240 Gb SSD 3D NAND SATA III |
| Test #107,052 - 5/1/25 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2BW120G3H |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,454 - 6/14/22 8:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 730 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSC2BP240G4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel ssd |
| Test #64,364 - 11/20/22 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #64,475 - 11/24/22 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 USB Pi4 |
| Test #67,776 - 3/2/23 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraII960GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra II 960 GB on StarTech SATA to USB 3.0 |
| Test #48,484 - 8/1/21 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme 500GB |
| Test #15,228 - 4/7/20 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force LE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair ForceLESSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #19,733 - 4/21/20 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,196 - 2/13/23 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,739 - 10/25/22 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |