To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #64,116 - 11/10/22 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-512 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,648 - 5/16/21 7:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green SATA M.2 |
| Test #48,130 - 7/22/21 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,351 |
| User: | james |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 50gig crucial m.2 nand |
| Test #52,063 - 11/3/21 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,351 |
| User: | Maokai |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Some external nvme on Pi4 4gb I think using USB adapter |
| Test #93,938 - 9/3/24 8:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Banana Pi M5 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Banana Pi BPI-M5 onboard eMMC AJTD4R |
| Test #59,151 - 4/24/22 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung EVO 960 on Pi 4 using DeskPi PRo |
| Test #60,254 - 6/9/22 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | temp |
| Test #53,436 - 12/3/21 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,350 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #55,066 - 1/4/22 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,350 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #42,271 - 3/18/21 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,350 |
| User: | brambo123 |
| Brand: | Samsung 850 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SamsungEVO |
| Test #81,247 - 3/9/24 2:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,350 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #52,010 - 11/2/21 12:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,349 |
| User: | Rulo |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD BLUE 500G SSH - SABRENT 2.5 SATA HARD DRIVE USB 3.0 - MODEL EC-UASP |
| Test #57,802 - 3/12/22 7:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,349 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO870 SSD with Sabrent SATA to USB 3.1 |
| Test #53,533 - 12/5/21 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,348 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | r4-ssd |
| Test #62,101 - 8/20/22 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,348 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #97,647 - 11/8/24 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,348 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Pro 5400s Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSCKKF128G8SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #102,184 - 1/20/25 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDBNCE2500PNC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,064 - 3/20/20 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 830 128GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #64,280 - 11/17/22 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Timetec 35TTM8SSATA-1TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #65,925 - 1/12/23 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |