To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #106,912 - 4/26/25 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Plus |
| Test #15,555 - 4/8/20 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS480G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #69,582 - 4/22/23 6:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,650 - 12/27/21 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,675 - 10/26/21 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 128Gb SSD in Pi 4 using Ugreen SATA2USB Adapter |
| Test #57,730 - 3/9/22 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #47,684 - 7/12/21 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | AliSSD |
| Test #59,344 - 5/2/22 12:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,340 |
| User: | eff_eh |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 EVO M.2 250GB Argon M.2 |
| Test #59,353 - 5/2/22 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SATA SSD via USB |
| Test #66,240 - 1/19/23 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT750MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MX500 on Pi4 using 174c:55aa |
| Test #17,227 - 4/12/20 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,269 - 5/13/20 5:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,339 |
| User: | RIZZO94 |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY cs900 INATEK :JMICRON567 ADAPTERU ON PI 4 |
| Test #40,674 - 2/18/21 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p2 nvme |
| Test #59,149 - 4/24/22 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung |
| Test #61,000 - 7/8/22 6:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot P2001TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot P200 1TB on Pi4 |
| Test #62,143 - 8/22/22 8:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,339 |
| User: | xamindar |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 SSD inside Unitek S1203C enclosure on pi4 |
| Test #1,388 - 8/16/19 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #42,839 - 3/27/21 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,339 |
| User: | feed_me_seymour |
| Brand: | Samsung PM841 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZNTD256HAGL-000L9 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | M.2 SATA SSD on Pi 4 using Argon One M.2 USB Adapter (OC to 2.0GHz) |
| Test #86,209 - 4/28/24 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RasPi 4B |
| Test #19,777 - 4/22/20 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron MTFDDAK128MAM-1J1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |