To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #19,777 - 4/22/20 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron MTFDDAK128MAM-1J1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,725 - 6/26/22 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #56,779 - 2/13/22 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | XrayDisk 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | XrayDisk 240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,373 - 4/25/21 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,338 |
| User: | Pretoriano |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,199 - 5/11/21 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,337 |
| User: | patates |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD on pi4 using SKL sata to usb adapter |
| Test #80,828 - 3/3/24 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | bookworm 64 bit off kingston data traveller usb on raspberry pi 5 8gb |
| Test #91,460 - 7/23/24 7:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,187 - 5/13/20 2:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,336 |
| User: | giorgio |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | test |
| Test #10,411 - 2/25/20 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba OCZ TR200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba TR200 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #24,972 - 5/20/20 5:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hyundai Saphire 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hyundai HYUNDAI/240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Hyundai C2S3T/240G SSD on Pi 4 using Neeyer Upgraded SATA to USB Cable |
| Test #82,644 - 3/25/24 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #5,793 - 12/27/19 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,335 |
| User: | ChiefRocka |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Deltaco SATA to USB Case |
| Test #46,777 - 6/17/21 1:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 Pro 256 GB on JSAUX USB 3.0 adapter on stock Pi4 |
| Test #65,183 - 12/24/22 5:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,509 - 10/17/22 2:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron C400-MTFDDAC128MAM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 4 usb |
| Test #62,232 - 8/26/22 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,334 |
| User: | GzOnE |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850EVO 120GB on Pi 4 with StarTech SATA to USB 3.0 adapter (model USB32SAT3CB), this time on a USB3.0 Port! |
| Test #21,507 - 4/29/20 3:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSd 120GB |
| Test #103,369 - 2/8/25 9:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | kingston datatraveler max 256gb usb a |
| Test #44,777 - 5/2/21 11:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Lexar NS100 256Gb - RPI4 - 1850/650 |
| Test #45,229 - 5/12/21 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,334 |
| User: | RPi testing |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SAMSUNG 970 EVO NVME M.2 using a ICY BOX IB-AC6110 powered USB 3.0 hub |