To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #94,494 - 9/13/24 7:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME Pi 4 on Box |
| Test #21,371 - 4/28/20 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Q300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba Q300 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,693 - 9/27/21 10:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,403 |
| User: | gaga |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | UGREEN USB 3.1 Gen 2 Type C |
| Test #53,620 - 12/7/21 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD booted pi 4 |
| Test #60,537 - 6/19/22 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | server |
| Test #56,368 - 2/5/22 1:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,402 |
| User: | pbanj |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Emtec X200 Power Plus 256GB mSATA USB-ssd on pi4 8GB |
| Test #58,175 - 3/22/22 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,402 |
| User: | ninob |
| Brand: | Seagate Expansion+ HDD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Seagate Expansion+ |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using seagate expansion+ controller |
| Test #20,036 - 4/23/20 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP900 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SP900 on Pi 4 using CLS Adapter |
| Test #41,857 - 3/12/21 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,400 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,738 - 8/31/21 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,400 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA120GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #51,397 - 10/18/21 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,400 |
| User: | J Tombs |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADAT 630 pi4 |
| Test #69,387 - 4/15/23 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,400 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-PUTCN Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Buffalo SSD-PUTN |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi 4 SSD |
| Test #67,285 - 2/16/23 12:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on PI 4 on usb 3.0 |
| Test #64,102 - 11/10/22 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #130,962 - 1/27/26 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,399 |
| User: | shorted.neuron |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim Vx500 240GB USB formatted Linux ext4 on Pi4 |
| Test #50,081 - 9/9/21 5:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,399 |
| User: | test |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #48,403 - 7/30/21 5:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | icybox + samsung 970 evo |
| Test #44,715 - 5/1/21 6:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 |
| Test #66,289 - 1/20/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,122 - 3/10/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapterKingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapterKingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapterKi |