To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #59,574 - 5/10/22 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU650 SSD on Pi 4 using UGreen SATA to USB adapter |
| Test #45,150 - 5/9/21 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,314 |
| User: | qazwsx |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,833 - 10/29/21 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 SSD on Pi 4 Using aliExpress sata to usb 3 generic hard case |
| Test #44,200 - 4/21/21 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP S700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | HP SSDS700120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN Enclosure |
| Test #63,481 - 10/15/22 5:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,400 - 7/8/23 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,713 - 2/28/23 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #65,030 - 12/17/22 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,312 |
| User: | int256-92 |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso Portable SSD Premium 256 |
| Test #52,765 - 11/19/21 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,312 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #28,412 - 7/1/20 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,312 |
| User: | amoren |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZNTY256HDHP-000L2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | not sure |
| Test #21,377 - 4/28/20 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 830 256GB SSD using GeekWorm X825 V1.5 |
| Test #57,182 - 2/22/22 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM841 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7TD256HAFV-000L9 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,505 - 4/7/21 8:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #50,358 - 9/15/21 8:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS200T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD blue Argon one |
| Test #49,977 - 9/6/21 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,310 |
| User: | rpi4-u1 |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 Ubuntu 21.04 with 1 TB Samsung SSD |
| Test #45,213 - 5/11/21 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,310 |
| User: | egor |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend JetDrive |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSDApple |
| Test #93,900 - 9/3/24 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,310 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro 128GB SSD on Odroid XU4 using BenFei SATA to USB Adapter |
| Test #9,601 - 2/19/20 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,310 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Pioneer APS-XS03 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Pioneer APS-XS03-240 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pioneer 3D NAND External SSD(240 GB)-Portable Solid State Drive USB 3.1 Gen 1 (APS-XS03-240) |
| Test #25,528 - 5/25/20 9:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,310 |
| User: | softweyr |
| Brand: | Swissbit mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Swissbit SFSA060GU2AA2TO-I-LB-216-STD |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SwissBit mSATA 64GB on Eluting USB 3.0 to mSATA adapter |
| Test #50,045 - 9/8/21 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDBRPG0010BNC-WRSN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN750 |