To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #2,817 - 10/6/19 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,387 |
| User: | kingston |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #43,417 - 4/6/21 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,387 |
| User: | Casper |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kingspec 120ssd on pi4 2gb |
| Test #55,979 - 1/26/22 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 250GB SSD |
| Test #55,977 - 1/26/22 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | XUM HX Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | XUM HX256GSSDSATA3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI 400 SSD XUM |
| Test #47,927 - 7/15/21 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDPEKNW020T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 660p |
| Test #43,669 - 4/10/21 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #50,555 - 9/22/21 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,805 - 2/2/24 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend128GB |
| Class: | USB Flash |
| Test #62,917 - 9/21/22 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | OWi |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSA5102.5250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 510 SSD on Pi 4 using Sabrent |
| Test #65,349 - 12/30/22 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,209 - 6/6/22 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #13,921 - 3/27/20 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Olympymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi4 using Logilink Sata to USB adapter |
| Test #17,238 - 4/12/20 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #62,126 - 8/21/22 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 uinsg STarTech SATA to USB adapter |
| Test #50,055 - 9/8/21 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SV300S37A |
| Test #57,866 - 3/14/22 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,384 |
| User: | jemand771 |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial mx500, pi4 |
| Test #56,481 - 2/6/22 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #43,479 - 4/7/21 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | su1ka |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | main |
| Test #71,392 - 7/7/23 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 240GB on Pi 4 using UGREEN SATA to USB adapter PID 50743 |
| Test #130,874 - 1/24/26 6:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,383 |
| User: | tuermchenbauer |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 4hb ram ssd trixie on pitop |