To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #1,268 - 8/9/19 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,304 |
| User: | PeterB |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #97,772 - 11/9/24 11:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,304 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 32GB EMMC v4 on Le Potato AML-S905X-CC |
| Test #64,833 - 12/8/22 3:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,303 |
| User: | Tiny J |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #52,200 - 11/6/21 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,421 - 3/4/20 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Petrol Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ PETROL |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,861 - 3/8/20 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 4 |
| Test #40,988 - 2/24/21 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | Simon |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable T7 1TB |
| Test #126,591 - 9/8/25 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | ogoid |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 2G 1600 850 Evo - docker down - Ogoid |
| Test #63,350 - 10/11/22 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120GB, Inland USB 3.0 to SATA, 2.0 overclock |
| Test #64,013 - 11/6/22 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #78,606 - 1/29/24 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI5+NVMEHDD-USB |
| Test #62,330 - 8/31/22 7:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,302 |
| User: | db |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | baseline |
| Test #40,309 - 2/12/21 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,301 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P210 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot P210128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,552 - 12/2/19 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,301 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssdsilicon |
| Test #53,434 - 12/3/21 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,301 |
| User: | HankB |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland 240GB SATA SSD on Eluteng adapter on USB3 port using UAS driver |
| Test #54,807 - 12/30/21 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #41,865 - 3/12/21 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G1R0A-68A4W0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Red 500GB on StarTech SATA USB 3 Enclosure |
| Test #65,297 - 12/28/22 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital Blue SN570 250GB SATA UASP Raspberry Pi 4 |
| Test #7,670 - 1/27/20 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #100,683 - 12/29/24 12:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTA/N |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 20241229-1 |