To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #54,999 - 1/2/22 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate BACKUP+Mac |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingston SSD on Pi using a Seagate mac storage portable enclosure |
| Test #69,885 - 5/2/23 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 8GB, 1TB nvme via pcie |
| Test #52,847 - 11/20/21 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #56,434 - 2/6/22 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #45,226 - 5/12/21 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,074 - 5/31/22 11:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | deso |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 240GB Ext SSD on Pi 400 |
| Test #68,671 - 3/24/23 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | John Yauhen |
| Brand: | Team AX2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Team T2531TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TEAMGROUP AX2 1TB 3D NAND TLC using SABRENT SATA to USB adapter |
| Test #76,970 - 1/4/24 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Baki |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC RedSN700500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Red SN700 NVMe with UGreen NVMe Case RTL9210B Chip on USB 3.0 Port with usb-storage.quirks |
| Test #40,992 - 2/24/21 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD on RPI4 Sabrent USB |
| Test #12,650 - 3/15/20 7:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | pi4g |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400S SSD |
| Test #81,211 - 3/8/24 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,889 - 8/20/25 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #129,880 - 12/24/25 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi 4 samsung ssd |
| Test #79,081 - 2/7/24 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #64,783 - 12/5/22 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN720 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC PCSN720SDAQNTW-512G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a |
| Test #62,572 - 9/9/22 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Marc |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | DOGFISH SSD on PI 4 using USB adapter |
| Test #46,626 - 6/12/21 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue |
| Test #56,262 - 2/3/22 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q1 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ1SSDZA960CV10001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Neuer UGREEN-USB3.0-SATA-Adapter_20220204 |
| Test #53,050 - 11/24/21 5:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Lazvon |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500G on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #85,695 - 4/23/24 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |