To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,819 - 5/26/26 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,414 |
| User: | dude365635 |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | running again because my last test seemed to slow stuf down for some reason |
| Test #133,818 - 5/26/26 7:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,320 |
| User: | dude365635 |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | updated to pice 3 on my rpi 5 and got 80% speed increase |
| Test #133,817 - 5/26/26 7:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,680 |
| User: | dude365635 |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sk Hynix 256gb nvme i found lying around, connected using a waveshare m.2 hat (D) |