To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,655 - 5/18/26 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 775 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung EC1S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #133,654 - 5/18/26 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Smart M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Smart SH9M2S86Q120GLE3GC |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #133,649 - 5/18/26 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 38,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S501128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cytron makedisk |
| Test #133,648 - 5/18/26 5:30 am | |
|---|---|
| Score: | 15,670 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware VirtualS |
| Class: | Virtual |
| Note: | Cinnamon VM Lenovo T14 on i7-1355u |
| Test #133,645 - 5/18/26 12:56 am | |
|---|---|
| Score: | 27,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPNQD-256G-2006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD 256gb nvme ssd on pi 5 using pironman 5max case |
| Test #133,644 - 5/17/26 10:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 |
| Test #133,643 - 5/17/26 8:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDU1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sd1 |
| Test #133,641 - 5/17/26 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Freenove NVME 128 GB SSD on RPI5 16g expansion |
| Test #133,638 - 5/17/26 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | TS128GUSD420T |
| Test #133,636 - 5/17/26 9:23 am | |
|---|---|
| Score: | 52,750 |
| User: | Timmy99 |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus - PCIe 3.0 - NVMe - Raspberry Pi 5 |
| Test #133,635 - 5/17/26 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 54,435 |
| User: | loumartin |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe 500 GB SSD on Pimoroni base |
| Test #133,633 - 5/17/26 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 58,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S880 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Fanxiang S8801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cmrat |
| Test #133,631 - 5/17/26 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 62,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | microsd SanDisk 64GB |
| Test #133,630 - 5/17/26 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 6,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P210 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot P2102048GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #133,629 - 5/17/26 3:20 am | |
|---|---|
| Score: | 1,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | microsd |
| Test #133,628 - 5/16/26 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,746 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pi4 usb ssd 500GB |
| Test #133,626 - 5/16/26 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,656 |
| User: | tuermchenbauer |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 1tb no gpio ssd/only m2. uptodate pios genuite/mint (not mint desktop) |
| Test #133,625 - 5/16/26 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,973 |
| User: | tuermchenbauer |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi 500 plus uptodate pios with kde desktop. not original ssd. |
| Test #133,624 - 5/16/26 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 69,689 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | To Be Filled By O.E.M. |
| Device: | Lexar SSDNM7904TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 9800X3D lexar 4TB and kingston 2tb |
| Test #133,623 - 5/16/26 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | To Be Filled By O.E.M. |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Zimablade N3450 eMMC |