To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,678 - 5/19/26 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,010 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #133,677 - 5/19/26 1:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,416 |
| User: | Prueba 1 |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Disco |
| Test #133,676 - 5/19/26 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPTPZ-256G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Opi5 |
| Test #133,674 - 5/19/26 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 3,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | M2 using usbc-usba cable |
| Test #133,672 - 5/19/26 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 33,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9L4128HCHQ-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi5 |
| Test #133,671 - 5/19/26 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 35,851 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | barry-ai-bot |
| Test #133,669 - 5/18/26 11:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,960 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lsblk |
| Test #133,668 - 5/18/26 11:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | UPN-ADLN01 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | l1-nvme |
| Test #133,667 - 5/18/26 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Beelink Mini S PC |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | l2 |
| Test #133,665 - 5/18/26 11:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pcie_gen3 |
| Test #133,661 - 5/18/26 10:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKHynix |
| Test #133,658 - 5/18/26 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | usb ssd |
| Test #133,656 - 5/18/26 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk Ultra usb 3.0 64gb |
| Test #133,654 - 5/18/26 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Smart M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Smart SH9M2S86Q120GLE3GC |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #133,649 - 5/18/26 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 38,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S501128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cytron makedisk |
| Test #133,648 - 5/18/26 5:30 am | |
|---|---|
| Score: | 15,670 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware VirtualS |
| Class: | Virtual |
| Note: | Cinnamon VM Lenovo T14 on i7-1355u |
| Test #133,645 - 5/18/26 12:56 am | |
|---|---|
| Score: | 27,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPNQD-256G-2006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD 256gb nvme ssd on pi 5 using pironman 5max case |
| Test #133,644 - 5/17/26 10:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 |
| Test #133,643 - 5/17/26 8:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDU1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sd1 |
| Test #133,641 - 5/17/26 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Freenove NVME 128 GB SSD on RPI5 16g expansion |