To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,612 - 5/15/26 10:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 64,730 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,608 - 5/15/26 6:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NX-2562230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe SDD on PI |
| Test #133,607 - 5/15/26 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,696 |
| User: | Dean aus Berlin |
| Brand: | SKHynix PC711 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GDE9X081N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AAAAAAAAAAAAAAAAA |
| Test #133,604 - 5/15/26 5:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,602 - 5/15/26 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 866 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | OPi5 |
| Test #133,600 - 5/15/26 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,778 |
| User: | d3llf4rm |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | OrangePi 5 |
| Device: | Crucial CT500P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPi5 |
| Test #133,598 - 5/15/26 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,308 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-4D128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,596 - 5/15/26 1:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,595 - 5/15/26 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 1,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Pi |
| Test #133,594 - 5/15/26 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 55,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,591 - 5/15/26 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 51,530 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a |
| Test #133,590 - 5/15/26 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 6,708 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P210 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot P2102048GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot with Orico SATA |
| Test #133,589 - 5/15/26 7:34 am | |
|---|---|
| Score: | 39,495 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP FX700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | HP SSDFX7002TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP NVMEs |
| Test #133,587 - 5/15/26 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 1,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #133,586 - 5/15/26 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 1,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Plus on Pi 4 |
| Test #133,583 - 5/14/26 11:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,747 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Rpi58mb_512GbNVME_PCI_Gen3 |
| Test #133,580 - 5/14/26 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Team TM8FP6001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 1TB |
| Test #133,579 - 5/14/26 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd pi3 |
| Test #133,578 - 5/14/26 5:11 am | |
|---|---|
| Score: | 18,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Test #133,576 - 5/14/26 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 23,250 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |