To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,776 - 5/24/26 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 60,168 |
| User: | Tuzla |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus on Rpi 5 Gen 3x1 |
| Test #133,774 - 5/24/26 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 9,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wd240 test |
| Test #133,772 - 5/24/26 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 14,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,767 - 5/24/26 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Orange Pi Zero 2W |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | 2w |
| Test #133,766 - 5/24/26 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 28,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD-Welch3 |
| Test #133,764 - 5/24/26 2:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (GB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung GB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | SSD_ABC |
| Test #133,762 - 5/23/26 10:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix BC501HFM512GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #133,757 - 5/23/26 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 652 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (00000) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 1.3 |
| Device: | SanDisk 00000 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #133,755 - 5/23/26 11:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,381 |
| User: | Gianniszes |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | amazonbasics pi 5 |
| Test #133,751 - 5/23/26 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 32,014 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | sun60iw2 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,749 - 5/23/26 5:20 am | |
|---|---|
| Score: | 709 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Hitachi HTS542525K9SA00 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | HDD-Hitachi |
| Test #133,747 - 5/23/26 1:23 am | |
|---|---|
| Score: | 5,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2KW256G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #133,744 - 5/22/26 6:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia BG6256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxi |
| Test #133,741 - 5/22/26 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,291 |
| User: | Roger |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | OrangePi 5 Max |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orange Pi 5 Max 8gb Nvme XG7000-1TB 2280 |
| Test #133,739 - 5/22/26 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #133,738 - 5/22/26 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,158 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Store n Go |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim STORENGO |
| Class: | USB Flash |
| Test #133,737 - 5/22/26 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Evo 256GB |
| Test #133,733 - 5/22/26 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 723 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #133,727 - 5/22/26 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 14,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,724 - 5/22/26 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,344 |
| User: | StevenTheAnimal |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | onn 128GB (walmart) microsdxc on pi-zero-2w |