To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #105,011 - 3/11/25 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,562 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #105,010 - 3/11/25 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PROwithHeatsink2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Argon NEO 5 M.2 NVME after enabling PCIe Gen 3.0 |
| Test #105,005 - 3/11/25 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,298 |
| User: | SN570-3 |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN570 PCIe 3 |
| Test #105,004 - 3/11/25 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,613 |
| User: | tf88lk |
| Brand: | Hikvision E3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E3000256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,003 - 3/11/25 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,830 |
| User: | Ba[R]aD |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fake samsung nvme ssd from ebay on pi5 with argon40 v3 case |
| Test #105,001 - 3/11/25 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 51,034 |
| User: | dvitamin |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd gen_3 |
| Test #104,996 - 3/11/25 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 48,712 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 8GB Crucial T500 2TB |
| Test #104,990 - 3/11/25 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 56,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | buh |
| Test #104,988 - 3/11/25 5:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #104,986 - 3/11/25 3:29 am | |
|---|---|
| Score: | 57,745 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDGreenSN350250GB2G0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN350 NVME PCie3 |
| Test #104,984 - 3/11/25 2:43 am | |
|---|---|
| Score: | 52,607 |
| User: | Phaark |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NvMe in PiNAS with CM5 |
| Test #104,981 - 3/11/25 1:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,325 |
| User: | 100011 |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ayen8 |
| Test #104,980 - 3/10/25 10:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,282 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | WDC BLACKSN770M2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | echtfett |
| Test #104,979 - 3/10/25 10:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P3101920GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 Geekworm Px1001 |
| Test #104,978 - 3/10/25 9:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p3 1TB pcle gen3 nvme m.2 ssd on raspberry pi 5 using pcle adapter |
| Test #104,975 - 3/10/25 8:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 63,383 |
| User: | BC |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus on Pi 5 using GeeekPi N07 |
| Test #104,974 - 3/10/25 8:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,855 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #104,973 - 3/10/25 7:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar 633x Micro sd 64Gb on Pi 4b 4GB |
| Test #104,972 - 3/10/25 7:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,069 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 8GB Crucial T500 |
| Test #104,971 - 3/10/25 5:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,639 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | \ |